Aranżacja sztukaterii wewnętrznej

Sztukateria niektórym może kojarzyć się ze szlacheckimi dworkami lub ze zdobionymi klatkami kamienic z epoki. Co ciekawe ten rodzaj zdobień coraz częściej pojawia się w zwykłych domach oraz mieszkaniach nadając im klasycznego i eleganckiego charakteru. Mnogość gipsowych form ozdobnych jest bardzo duża, dzięki czemu dopasuje się do każdego wnętrza.

Sztukateria w Twoim domu

sztukateria wewnętrznaAranżacja wnętrz jest tak samo zmienna jak moda ubraniowa, uzależniona od aktualnie panujących na świecie trendów dyktowanych przez znawców z dużym wyprzedzeniem w czasie. Style zmieniają się, ale możemy zauważyć ich cykliczność podobnie jak z epokami literackimi. Po modzie na modernistyczne i nowoczesne wnętrza przychodzi czas na powrót do kultury Antyku oraz renesansu charakteryzujących się klasyczną estetyką. Sztukateria wewnętrzna urozmaica wnętrza nadając im schludne oraz efektowne wykończenie dzięki starannie wykonanym detalom. Są te elementy dekoracyjne wykonane z różnych materiałów wśród których możemy wymienić gips, lekki styropian lub poliuretan. Na sztukaterię składają się różnorodne listwy przysufitowe, ścienne lub przypodłogowe. Za ich pomocą możemy stworzyć iluzję wyższego lub mniejszego pomieszczenia, a także optycznie podzielić ścianę na części, które będą inaczej pokryte, na przykład jedna część może zostać pokryta efektowną tapetą, a druga pomalowana na jednolity pasujący do tapety kolor. Sztukateria może być bogato zdobiona lub wręcz przeciwnie – minimalistyczna i klasyczna dopasowująca się nawet do nowoczesnych wnętrz. Poza listwami popularnymi elementami zdobnymi są także kinkiety, pilastry czy rozety.

Sztukateria znajduje swoje zastosowanie w różnorodnych przestrzeniach. Ozdabia wystawne sale bankietowe, klatki kamienic, które coraz częściej nieużywane przekształcane są na powierzchnie użytkowe, w tym restauracje lub kawiarnie. Tego rodzaju zdobienia śmiało można zaaranżować również w domu i mieszkaniu nadając mu niepowtarzalnego charakteru.