Badania nieniszczące

Nieprawdopodobnym wydaje się, że na Ziemi istnieją dotąd nienależycie, bądź w ogóle nieprzebadane materiały. A jednak jest to faktem. Choć z roku na rok jest ich coraz mniej, to mimo wszystko na przebadanie wyjątkowo delikatnych materiałów wciąż nie mam pomysłu.

Istota badań nieniszczących

badania nieniszcząceDo przebadania praktycznie niewystępujących na naszej planecie materiałów wykorzystać można badania nieniszczące. Ogromną ich zaletą jest fakt, iż kompletnie nie ingerują one w badaną próbkę pozostawiając ją w pierwotnym stanie. Tak z grubsza można wyjaśnić dość oczywistą nazwę badań nieniszczących. Po prostu przedmiot po badaniu nie będzie nosił jego najmniejszych śladów. Dzieje się tak głównie dlatego, iż jest to metoda bezkontaktowa aparatury badawczej z przedmiotem badań. Same badania polegają głównie na obserwacji wzrokowej detalu, bądź na badaniu jego najbliższego otoczenia, czyli jego wydzieleń, najczęściej w postaci szkodliwych i trujących gazów. Badanie przeprowadza się w sterylnych warunkach, a naukowcy pracujący w takim laboratorium są całkowicie zamknięci w odpowiednich skafandrach. Jest to konieczne, gdyż bezpośredni kontakt człowieka z przedmiotem badań mógłby w znacznym stopniu zafałszować jego wyniki. Człowiek bowiem przenosi wiele bakterii i chorób, a w przypadku niezwykle rzadkich materiałów przeznaczonych do badań laboratoryjnych, mogłoby to prowadzić do ich zniszczenia, a nawet całkowitej ich utraty.

Bycie naukowcem to tylko pozornie ciekawa i łatwa paca, lecz pozostaje wiele nieujawnianych publicznie aspektów. Między innymi jest to fakt, iż stale są narażani na oddziaływanie dotąd niezbadanych i niebezpiecznych substancji organicznych i nieorganicznych. Teoretycznie są chronieni przez odpowiedni ubiór, lecz nie zawsze jest on skuteczny.