Badanie poprzez holter EKG

Zdarza się, że czasami odczuwamy niepokojące objawy, które powinny być dla nas sygnałem do wizyty u lekarza. W końcu zdrowie jest najważniejszą wartością, której nie da się kupić. Naszą uwagę powinny przykuć kołatania serca. W takich przypadkach lekarz nierzadko zleca badanie poprzez holter EKG. Jak ono przebiega?

Na czym polega badanie przez holter?

aparat holter ekgWraz z wiekiem człowiek niekiedy podupada na zdrowiu. Jednak niektóre dolegliwości mogą pojawić się nawet w młodym wieku. Dotyczy to także kołatania serca. Nierówny rytm może skłonić lekarza do wystawienia skierowania na różnorodne badania. Czasami przydatny okazuje się aparat holter ekg. Do czego służy? Pozwala wykryć nieprawidłowości pracy serca. Takie badanie jest coraz częściej zalecane, nawet kobietom w ciąży. Badanie odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia z elektrodami, które zostają podłączone do ciała badanej osoby. Aparat zostaje przypięty w pasie, natomiast elektrody umieszczane są na klatce piersiowej. Aparat pozwala rejestrować pracę serca przez dwadzieścia cztery godziny. Wystarczy użyć baterii. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak w jego trakcie nie zaleca się kąpieli, ponieważ woda może uszkodzić aparat. Ważne, aby wykonywać codzienne czynności podczas noszenia apartu z wyjątkiem takich, które mogą zaburzać pracę urządzenia. Wtedy można uzyskać wiarygodne wyniki. Często lekarze zalecają prowadzenie dzienniczka, w którym zapisuje się ewentualne dolegliwości.

Nasze ciało składa się z wielu ważnych narządów. Jednym z najważniejszych jest serce, o które trzeba odpowiednio dbać. W przypadku wystąpienia niechcianych dolegliwości, warto udać się do kardiologa. Specjalista może zlecić badanie poprzez holter EKG. Wskazaniem jest nierówne bicie serca, kołatanie czy też nieprawidłowy puls.