Betoniarka – podstawowe urządzenie budowlane

W przeszłości, oprócz załadunku już wstępnie wymieszanego betonu w mieszalni, stosowano również tzw. dozowniki. Betoniarka była załadowywana suchym materiałem (tj. cementem, żwirem i piaskiem), a dopiero na placu budowy dodawano wodę i przeprowadzano ostateczny proces mieszania w celu uzyskania właściwej mieszanki betonowej.

Mobilna betoniarka budowlana

betoniarka z pompąObecnie, mobilna betoniarka z pompą składa się m.in. z betoniarki, pompy do betonu i rur dostarczających, które mogą przenosić duże ilości mieszanki betonowej. Oprócz pomp do betonu (do pompowania betonu) w miejscu użycia, istnieją również pompy do betonu połączone z mieszalnikiem ciężarówek, chociaż bęben jest nieco mniejszy niż w czystym mieszalniku ciężarówek. Na wewnętrznych ścianach bębna rozmieszczone są łopaty w kształcie spirali. Podczas jazdy kierunek obrotu bębna umożliwia utrzymanie betonu na dnie bębna mieszalnika. Pozwala to również zachować optymalny skład mieszanki betonowej. Po dotarciu na plac budowy, w celu opróżnienia, kierunek obrotów jest odwracany, dzięki czemu beton przenoszony jest do wysoko położonego otworu zgodnie z zasadą działania przenośnika ślimakowego, bez konieczności zmiany położenia bębna. Betoniarka powinna być na miejscu w ciągu 90 minut po naładowaniu. Jest to spowodowane tym, że rozpoczyna się końcowe wiązanie betonu, które wpływa na urabialność jak i wytrzymałość.

Producenci samochodów ciężarowych dostarczają też specjalne podwozia do budowy ciężarówek betonowozów (mobilnych betonomieszarek). Ponieważ załadowany beton gromadzi się po jednej stronie w wyniku obrotu bębna, powoduje to nierównomierne obciążenie ciężarówki, co musi być uwzględnione w konstrukcji osi i sprężyn. W celach czyszczących betoniarki przewożą również około 500 litrów wody.