Biżuteria wykonana ze złota

 

Złoto jest jednym z metali szlachetnych, bardzo cenionym w jubilerstwie. Jest ponadczasowe, a także uniwersalne z tego powodu, że w zależności od domieszek stopowych może występować w różnych kolorach. Złoto w swej pierwotnej postaci ma żółtą barwę, jeśli jednak ktoś zazwyczaj preferuje srebro może wybrać złoto białe, zbliżone kolorem do srebra.

Biżuteria ze złota żółtego, różowego i białego

biżuteria złotaŻadne złoto w biżuterii nie jest czystym złotem, ponieważ metal ten jest miękki i plastyczny, a co za tym idzie mało wytrzymały. Aby uzyskać bardziej trwały materiał do złota dodaje się domieszki tworząc stop. Aby zachować jego żółtą barwę, dodaje się srebro i miedź w odpowiednich proporcjach. Białe złoto uzyskuje się dodając do czystego złota nikiel. Taki stop jest najbardziej popularny w biżuterii z białego złota. Jednak mimo tego, że zawartość niklu jest w tym przypadku bardzo niska, biżuteria taka może uczulać osoby uczulone na ten metal, szczególnie jeśli alergia jest bardzo silna. Dla osób uczulonych rozwiązaniem może być biżuteria złota z domieszką palladu, który to właśnie jest antyalergiczną domieszką stopową. Takie złoto jest jednak nieco droższe. Co jeśli posiadamy już uczulającą nas biżuterię z białego złota? Można wtedy zanieść ją do złotnika i poprosić o rodowanie powierzchni, która styka się z ciałem. Nie powinno to być żadnym problemem. Różowe złoto pomimo swojej niskiej popularności ma swoich zwolenników. Jest to stop złota z miedzią i w jego przypadku rzadko występuje alergia.

Niezależnie od tego, który kolor preferujemy, pewne jest że biżuteria złota zawsze będzie modna, elegancka i w pewnym stopniu luksusowa. Im wyższa próba złota, tym więcej czystego pierwiastka zawiera dany stop. Próbę podaje się albo w karatach, albo liczbach mówiących o procentowej zawartości domieszek w stopie.

Więcej na https://argmeta.pl/