Chłodnictwo a agregaty chłodnicze

Chłodnictwo to ważna, chociaż niezauważalna przez nas w codziennym życiu, dziedzina technologii. To dzięki niej Polacy mogą jeść hiszpańskie brzoskwinie, greckie winogrona albo argentyńskie steki. Oprócz zastosowań w klimatyzacji albo chłodzeniu reaktorów atomowych, urządzenia chłodnicze są używane przede wszystkim w przemyśle spożywczym.

Agregaty chłodnicze – serce komory chłodniczej

agregaty chłodniczeKomory chłodnicze znajdują się na każdym etapie łańcucha, którego zadaniem jest dostarczenie nam świeżych (a przynajmniej zdatnych do spożycia) produktów. Komory chłodnicze to praktycznie kwintesencja technologii chłodniczej. Łączą one zarówno najnowsze osiągnięcia w dziedzinie chłodzenia jak i materiały służące izolacji cieplnej. Najważniejszym elementem, swoistym sercem, komory chłodniczej są fachowo wykonane agregaty chłodnicze. Czasem używane są monobloki chłodnicze, używa się ich do zdecydowanie większych komór. Te urządzenia chłodnicze mają za zadanie obniżenie temperatury w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Na mniejszą skalę używamy tego jako klimatyzacji albo w naszych lodówkach. Niemniej ważne są jednak drzwi chłodnicze. Blokują one dostęp ciepła z zewnątrz, co przede wszystkim obniża koszty stałego użytkowania. Urządzenia chłodnicze muszą przecież pracować nieustannie, aby miało to jakiś sens. Jakakolwiek przerwa w chłodzeniu doprowadzi do dość szybkiego popsucia się produktów. Drzwi chłodnicze dobrej jakości zmniejszają więc koszty eksploatacji, ale mają też jeszcze jedną istotną zaletę – są bardzo skuteczne w sytuacjach ekstremalnych. W przypadku braku dostawy prądu albo awarii urządzenia chłodniczego, drzwi chłodnicze utrzymują temperaturę na satysfakcjonującym poziomie wystarczająco długo, aby pozwolić na podjęcie środków zaradczych.

Czy to wezwanie specjalisty, czy przeniesienie produktów w inne miejsce czy zwykła wymiana zepsutego urządzenia – dzięki odpowiedniej izolacji mamy na to zauważalnie więcej czasu. Pozornie brzmi to dość trywialnie, ale nie zapominajmy, że w jednej komorze znajdować się mogą towary o wartości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.