Czy kremacja jest zgodna z wiarą katolicką?

Śmierć jest nieodłączną częścią życia. Ludzie umierają w każdej upływającej sekundzie, śmierć jest wszechobecna a świadomość jej nieuniknionego nadejścia towarzyszy niemal każdemu dorosłemu człowiekowi. Właśnie dlatego w tak wielu kulturach i wierzeniach wyjątkowe znaczenie ma pogrzeb, a także związane z nim rytuały i ceremonie. Jedną z metod pochówku zmarłych jest kremacja, czyli spalenie zwłok na popiół. Czy jest to metoda zgodna z zasadami wiary katolickiej? 

Kremacja, czyli nietypowa metoda na pogrzeb

katolicki pogrzeb w sopocieDla kościoła katolickiego odpowiedni pogrzeb i pochówek wiernych jest niezwykle ważny. To jeden z warunków dostania się duszy do nieba, czyli katolickiego raju. Dotarcie do tego miejsca, w którym dusza udaje się na wieczny odpoczynek, jest więc tym, do czego dążą wszyscy wyznawcy tej wiary. Aby dusza wiernego po śmierci znalazła się w raju, spełniony musi zostać szereg warunków. Wierzący musi oczywiście być ochrzczony, ponadto wymagane jest uczestnictwo w katolickich obrządkach i mszach świętych oraz postępowanie wedle reguł wyznaczonych przez dekalog i kościół. Kolejnym warunkiem jest wspomniany już odpowiedni pogrzeb. Ciało wiernego musi zostać złożone w ziemi, aby jego dusza mogła dostać się do nieba. Czy więc kremacja to metoda pochówku zgodna z zasadami katolickiej wiary? Okazuje się, że tak. Katolicki pogrzeb w Sopocie, Gdańsku bądź Gdyni, jest możliwy również gdy wierny postanowi, że jego ciało zostanie po śmierci skremowane. Kościół katolicki wciąż preferuje standardowy pochówek ciała w ziemi, jednak nie zakazuje on swoim wiernym kremacji. W końcu populacja bezustannie się powiększa, cmentarze zaś potrafią zajmować ogromne połacie przestrzeni. 

Kremacja to metoda pochówku znana od tysięcy lat. W niektórych wierzeniach i religiach jest to standardowy rytuał religijny, jednak w kościele katolickim wciąż bardziej ceni się tradycyjne złożenie ciała w trumnie. Mimo to, kremacja jest w pełni zgodna z zasadami wiary kościoła katolickiego. Każdy wierny, któremu zależy na tej metodzie pochówku, może spać spokojnie – jego dusza dostanie się do raju.