Czym jest fotowoltaika?

W ostatnim czasie wzrosła świadomość ludzi w stosunku do ekologii i dbania o środowisko. Zauważa się potrzebę ograniczania eksploatacji źródeł nieodnawialnych, użycia plastiku oraz redukcji emisji spalin. Pomimo rosnącej liczby elektrowni wiatrowych wiele osób nadal nie wierzy, że energię można pozyskać praktycznie za darmo, wykorzystując wiatr, wodę lub światło słoneczne. 

Budowa instalacji fotowoltaicznej 

fotowoltaika świdnicaJedną z nowszych metod ekologicznego i bezpłatnego pozyskania energii jest fotowoltaika. Instalacja jest zbudowana z połączonych szeregowo ogniw fotowoltaicznych, które odpowiadają za produkcję prądu. Zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, kiedy foton pada na płytkę krzemową i zostając przez nią pochłonięty, wybija elektron, zmuszając go tym samym do ruchu. W tym punkcie niezbędny jest kolejny element instalacji – inwerter, który zamienia powstały prąd stały w funkcjonalny prąd zmienny. Do korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych można zaliczyć bezobsługowe i bezawaryjne działanie, brak hałasu czy drgań oraz wieloletni okres gwarancji. Można też wybrać spośród kilku rodzajów ogniw: monokrystalicznych, polikrystalicznych oraz amorficznych. Każdemu, komu dobrym rozwiązaniem dla domu wydaje się być fotowoltaika Świdnica oferuje wiele firm świadczących usługi montażowe. Przed założeniem niezbędna będzie jednak konsultacja ze specjalistą, który dobierze odpowiednią moc instalacji. 

Do parametrów, które bierze się pod uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych, należą m.in. wymiary, wytrzymałość i waga modułów. Istotna jest również moc panelu w warunkach standaryzowanych oraz tolerancja mocy panelu. Uwagę warto zwrócić również na jego sprawność, czyli jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na 1 m2 ogniwa przetwarzana jest na energię elektryczną.