Czym ładować akumulator żelowy?

 

W celu wyboru właściwego prostownika do ładowania akumulatora żelowego lub typu AGM, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który precyzyjnie dobierze odpowiedni prostownik do danego akumulatora. Nie należy ładować tego rodzaju akumulatorów innymi, nieprzystosowanymi prostownikami bez specjalnej blokady.

Jakie prostowniki do akumulatora żelowego?

prostownik do akumulatorów żelowychNowoczesne akumulatory typu GEL czy też AGM, mogą być ładowane tylko specjalnymi prostownikami, które są przeznaczone do tego typu urządzeń. Specjalny prostownik do akumulatorów żelowych przestaje ładować urządzenie, kiedy jest naładowane do pełna. Nie dochodzi wtedy do przeładowania i przegrzania urządzenia. Nowoczesne akumulatory podtrzymują jedynie ładowanie, nie doładowując akumulatora. Mają zdolność konserwacji urządzenia. Jeśli dochodzi do samorozładowywania urządzenia, wtedy ładowarka doładowuje dopiero akumulator. Zabronione jest ładowanie akumulatorów żelowych czy takich typu AGM ładowarkami do tradycyjnych kwasowych akumulatorów. Takie ładowarki nie są przystosowane do żelowych akumulatorów. Akumulatory żelowe oraz AGM są nowoczesnymi urządzeniami wykorzystywanymi do łodzi, jachtów, wózków inwalidzkich oraz golfowych. Elektrolit w urządzeniach jest zagęszczony i nie dochodzi do wycieków płynu, ani uwalniania się gazów. Akumulatory tego typu odporne są na głębokie wyładowanie i pracę w cyklach. Cechują się również dużą odpornością na niekorzystne warunki, wstrząsy, drgania czy bardzo mocne odchylenia urządzenia.

Aby akumulator mógł dobrze służyć przez długi czas, należy go ładować tylko specjalną ładowarką do akumulatorów żelowych. Inną ładowarką można zniszczyć akumulator. Aby mieć pewność, że wybrało się właściwy prostownik, warto zwrócić się o pomoc do sprzedawcy.