Dla kogo stacja uzdatniająca wodę?

Kiedy jakość wody w naszej domowej instalacji nie jest najlepsza, możemy borykać się z wieloma problemami. Najgorszy z nich to oczywiście zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, są to jednak skrajne przypadki. Zdecydowana większość z nas męczy się ze zbyt twardą wodą wywołującą awarie pralek czy zmywarek lub z wodą o zbyt wysokim stężeniu żelaza i manganu, co sprawia, że jest ona nieprzyjemna w smaku i zapachu.

Czy warto uzdatniać wodę w domu?

domowa stacja uzdatnianiaJak poradzić sobie z kłopotliwą wodą w domu? Popularność uzdatniania wody w domu na własny użytek ogromnie wzrosła. Nic w tym dziwnego, przecież każdy z nas powinien mieć prawo do korzystania z wody o co najmniej zadowalających parametrach. Tymczasem miejskie wodociągi umywają ręce, zasłaniając się przepisami unijnymi, które określają dopuszczalne parametry wody będące niestety dalekimi od ideału. Tak się składa, że nawet bardzo twarda woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, dlatego wodociągi nie są zobligowane do jej zmiękczania. Fakt faktem twarda woda króluje w całym naszym kraju, a odbiorcy muszą męczyć się z nieprzyjemnymi i kosztownymi skutkami jej użytkowania. Inna sytuacja, w której uzdatnianie wody jest konieczne, to czerpanie jej z własnego ujęcia. Woda ze studni nie posiada parametrów wody bezpiecznej do picia, dlatego domowa stacja uzdatniania jest koniecznością. Takie urządzenie, w zależności od naszych wymagań, może wodę zmiękczyć, odżelazić, odmanganić lub zneutralizować za pomocą filtrów węglowych. Punktem wyjścia doboru odpowiedniej metody uzdatniania jest zbadanie próbki wody z naszej instalacji. Po dopasowaniu metody filtracji (jednej, lub w ekstremalnych przypadkach kilku) będziemy mogli cieszyć się przyjazną dla nas wodą w całym domu.

Czy uzdatnianie wody we własnym zakresie jest kosztowne? Koszt samej inwestycji zależny jest od wybranej metody uzdatniania, czyli od jakości wody, jaką dysponujemy. Koszty eksploatacyjne natomiast nie są duże, sprowadzają się w zasadzie do kosztów uzupełniania roztworu regeneracyjnego, który oczyszcza złoże filtracyjne. Są to kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.