Do czego służą klatki kennelowe?

Klatki dla psów przeważnie kojarzą się z czymś negatywnym, z zamknięciem. Niegdyś trzymanie psów na zewnątrz w klatkach oraz na łańcuchu było czymś powszechnym. Dziś ekolodzy oraz miłośnicy zwierząt usilnie walczą o swobodę i komfort czworonogów. Jednak klatki kennelowe są czymś innym, niż ciasnym więzieniem. Czemu służą klatki kennelowe i jakie zalety płyną z ich użytkowania?

W jakim rozmiarze zamówić klatkę kennelową?

klatki na zamówienieKlatka kennelowa to azyl dla psa, jego małe mieszkanie. Służy głównie wyciszeniu i uspokojeniu się czworonoga. Jest przydatna zwłaszcza dla psów z problemami behawioralnymi, niepotrafiących odpoczywać. Niewielka przestrzeń w klatce daje poczucie bezpieczeństwa — jest ona odpowiednikiem nory, która jest naturalnym azylem dzikich psowatych. Aby kennel dobrze spełniał swoje zadanie, powinno się dobrze dostosować jego rozmiar. Przestrzeń w klatce powinna być na tyle duża, by pies mógł spokojnie w niej stać, siedzieć, leżeć i obrócić się. Błędem jest jednak kupowanie zbyt dużych klatek. Kennel powinien uniemożliwiać chodzenie po nim — dzięki temu zmusza psa do odpoczynku. Ponadto szczeniak mający za dużą klatkę, może załatwiać potrzeby fizjologiczne w jej kącie, co również jest zachowaniem niepożądanym. Najlepszym wyborem są klatki na zamówienie. Wtedy powinno się zmierzyć psa w pozycji stojącej od łap po najwyższą część ucha, a następnie od czubka nosa po sam koniec zada. Po dodaniu kilku centymetrów do każdego z wymiarów, uzyskamy idealny rozmiar klatki kennelowej dla naszego czworonoga. Głębokość kennela powinna być mniej więcej taka jak jego wysokość. Decydując się na kupno klatki na zamówienie, można dowolnie wybierać nie tylko jej rozmiar, ale także materiał, z którego zostanie wykonana. Najtrwalsze są klatki metalowe, jednak coraz popularniejsze są również kennele wykonane z drewna. Drewniane klatki wyglądają obłędnie, jednak poleca się je głównie dorosłym psom — szczeniaki mogą obgryzać drewniany stelaż. 

Decydując się na kupno klatki kennelowej, należy pamiętać o odpowiednim wprowadzeniu jej do wychowania psa. Źle wprowadzona (tzn. zmuszanie psa do pobytu w niej, zamykanie go na siłę) może pogłębić obecne problemy behawioralne, a także doprowadzić do powstania nowych. Przed nauką korzystania z kennela, warto zasięgnąć porady behawiorysty lub przynajmniej przeczytać internetowe poradniki dotyczące wprowadzania klatek kennelowych.