Dynamiczna psychoterapia

Każdy, kto doświadczył w życiu problemów, związanych z rodziną, wie jak ważna jest pomoc specjalisty. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psychoterapią, może okazać się nie lada wyzwaniem znalezienie odpowiedniej dla siebie formy. Nurtów psychoterapii jest kilka i trafiając na nieodpowiedni dla nas, można stać w martwym punkcie przez długi czas.

Ustawienia systemowe Hellingera

ustawienia hellingerowskieNazwa dla osób niezwiązanych z psychoterapią może brzmieć dosyć zagadkowo. Ustawienia systemowe nazywane są też rodzinnymi, ponieważ dotykają one tych właśnie zagadnień. Ustawienia hellingerowskie polegają na takiej formie terapii i leczenia, że osoba przenosi dane informacje i uczucia na innych, tworząc takie otoczenie, które jak najbardziej przypomina to rzeczywiste. Na takiej bazie pracuje się nad psychiką pacjenta. Ustawienia mają rożne formy, zależne od problemu. Odtwarzane są w ten sposób sceny, scenariusze pewnych wydarzeń i obserwuje się reakcje na nie. To pozwala leczonemu spojrzeć na całą sytuację z dystansu lub z kompletnie innej perspektywy. Wskazaniem do podjęcia terapii metodą ustawień hellingerowskich są na przykład kłopoty w relacjach z innymi, na przykład partnerem, rodzicem czy dzieckiem. Nie jest to terapia, która polega na opowiadaniu i uzewnętrznianiu swojego strumienia świadomości. Jest to aktywna forma terapii, ponieważ angażuje fizycznie całe ciało i grupę. Leczenie to jest więc bardzo dynamiczne, czasem nawet zaskakująco korzystne i dające szybkie efekty w postaci nagłego zrozumienia całej sytuacji.

Ustawienia systemowe, zwane też rodzinnymi, są jednak metodą alternatywną i niektórzy podchodzą do niej bardzo sceptycznie. Najważniejsze jest jednak to, że w wielu przypadkach pomaga i przynosi oczekiwane efekty. Na terapii pracuje się w większości nad aktualnym momentem w życiu danego człowieka.