Dzianina i jej właściwości

Dzianina to materiał, który powstaje z jednej lub wielu nitek uformowanych podczas dziania w łączące się ze sobą oczka. Dzianie to nic innego jak robienie na drutach lub na szydełku. Oczywiście przy dzianiu na skalę przemysłową używa się specjalistycznych maszyn, jednak zasada tworzenia jest taka sama.

Jaka powinna być dobra dzianina?

elastyczna dzianinaDzianina cechuje się dużą rozciągliwością w każdym kierunku oraz tym, że się pruje. Jersey i wiskoza, z których powstają bluzki, T-shirty czy bielizna, jest klasycznym przykładem dzianiny. Struktura dzianiny może być gładka albo z wzorami fakturowymi lub ażurowymi. Materiał ten jest miękki, elastyczny oraz przewiewny. Dzianiny posiadają stabilność wymiarów, co oznacza, że łatwo się kurczą bądź rozciągają. Zatem stosowane są na odzież, bieliznę, pończochy, środki opatrunkowe, firanki, czy też koronki. Wyroby z dzianiny można prać ręcznie lub w pralce bębnowej, w temperaturze nie przekraczającej 40° C. Jednak nie należy wirować bardzo mocno, ponieważ mogą powstać zagniecenia, które ciężko rozprasować. Produkty z dzianiny są delikatne i nie znoszą silnych środków chemicznych. Ponadto cechują się słabą odpornością wybarwień na światło. Tak więc aby zmniejszyć wpływ światła i pozostałych czynników, dzianiny należy przechowywać w suchych, nienasłonecznionych i przewiewnych pomieszczeniach. Co więcej, ubrania suszone w słońcu mogą się odbarwić. Szczególnie nie zaleca suszyć się ciemnych materiałów na pełnym słońcu. Dodatek elastanu lub lycry w składzie materiału powoduje, iż jest to elastyczna dzianina, która mało się gniecie. Niemniej jednak intensywne prasowanie może pozostawić ślady na tkaninie.

O dobrej jakości dzianiny decyduje w głównej mierze proces technologiczny wytwarzania dzianiny, obróbka końcowa, proces stabilizacja, a także wysoka jakość barwników, przędzy i środków pomocniczych. Tak więc dzianina dobrej jakości powinna mieć słabą kurczliwość po wypraniu, nie skręcać się oraz nie tracić kolor. Splot nitek powinien być ciasny, aby w materiale nie powstawały dziurki.