Jak chronić kanalaziację przed zapychaniem?

Odpady pochodzenia tłuszczowego, dostając się do kanalizacji, powodują jej trwałe zapchanie. W większości przypadków,  usuniecie tych odpadów zajmuje bardzo dużo czasu i jest kosztowne. Dlatego też, najlepiej zapobiegać ich przedostawaniu się do instalacji przez odpływ.

Do czego służą separatory?

separator koalescencyjny z osadnikiemW obecnych czasach właściciele stacji benzynowych, restauracji, czy też warsztatów samochodowych są zobowiązani do szczególnej ochrony kanalizacji. Chodzi tutaj o to, żeby nie dopuszczać do dostawania się odpadów tłuszczowych do instalacji kanalizacyjnej, gdyż może to spowodować jej trwałe zapchanie. W tym celu najlepiej sprawdzi się separator koalescencyjny z osadnikiem. Jest to niewielki element filtrujący, montowany w okolicach odpływu, którego zadaniem jest wychwytywanie cząsteczek tłuszczu czy też ropy z cieczy, nie dopuszczając, aby przedostawała się ona do wnętrza danej instalacji. W zdecydowanej większości przypadków, kupuje się obecnie separatory wyposażone dodatkowo w osadnik, który jeszcze zwiększa ich skuteczność działania. Dzięki niemu, separator jest w stanie wyłapywać nawet te najmniejsze cząsteczki tłuszczu zawieszone w cieczy. Oczywiście, cały zebrany tłuszcz znajduje się w separatorze, dlatego też wymagane jest jego okresowe czyszczenie, by zachował one swoja skuteczność. Procedurę czyszczenia najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która dodatkowo będzie w stanie pomóc przy wyborze odpowiedniego dla danego zakładu czy tez przedsiębiorstwa separatora. Tylko wtedy będzie on stanowił skuteczną ochronę.

Ochrona kanalizacji przed zapchaniem jest bardzo trudna. Jest to trudne w szczególności w tych przypadkach, gdy mowa jest o przedsiębiorstwach, wytwarzających duże ilości odpadów tłuszczowych. W takim wypadku konieczne może być zainwestowanie w odpowiednie systemy filtrujące wodę.