Jak optymalnie zaprojektować szafę

Czasy w których byliśmy zmuszeni decydować się na wybór spośród ograniczonych modeli różnych mebli na szczęście już dawno minęły. Dziś możemy nie tylko dostosować je w taki sposób, aby idealnie zapełniły naszą przestrzeń w mieszkaniu jednocześnie go nie zagracając, ale też mamy możliwość zaplanowania tego, jak mają wyglądać w środku.

Projektowanie wnętrza szafy

jak zaplanować wnętrze szafyJeszcze doniedawna musieliśmy w się w większości przypadków godzić na kompromisy względem mebli. Albo nie zagracaliśmy mieszkania, ale przetrzymywaliśmy rzeczy niemieszczące się w meblach w piwnicy, albo trzymaliśmy wszystko w mieszkaniu, ale przez to zmniejszała się jego wolna przestrzeń. Dziś nie musimy już posuwać się do takich rozwiązań bowiem mamy możliwość zamówienia mebli na wymiar. Co więcej, możemy też zaprojektować własną szafę wnękową, co pozwala nam na jeszcze lepsze spersonalizowanie mebli. Jak zaplanować wnętrze szafy w sposób optymalny? To bardzo proste. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nasza szafa miała mniej więcej od 60 do 80cm głębokości. Niezależnie od tego, czy ma być ona wnękowa czy wolnostojąca. Większe wymiary będą sprawiały nam trudności później w sięgnięciu po rzeczy zwłaszcza w górnych partiach szafy. Warto też wyznaczyć w szafie miejsce na drążki oraz zarezerwować na to miejsce około 160cm wysokości, aby móc swobodnie zawiesić na wieszakach na przykład płaszcz. Liczba szafek oraz szuflad jest już kwestią indywidualną i zależną od wielkości rodziny oraz oczywiście ilości ubrań, jaką posiadamy.

Projektując dużą szafę warto również uwzględnić w niej oświetlenie tak, aby wygodnie nam było znaleźć wszystkie ubrania także wieczorem. Nawet, jeżeli mamy jasno oświetlone pomieszczenie w którym znajdować się będzie szafa, to jednak cień rzucany chociażby przez półki może nam nieco utrudnić szukanie ubrań. To, jak będą wyglądały drzwi od szafy również zależy od nas. Poleca się tutaj zastosować ogromne lustro w drzwiach zaoszczędzając sobie na przyszłość wydatku i oczywiście miejsca.