Jak uchronić zwierzaka przed boreliozą?

 

Niestety ale kleszczy co roku przybywa. Sezon kleszczowy rozpoczyna się już w marcu a kończy aż w listopadzie. Największy wysyp przypada na maj oraz czerwiec. Mogą one również występować w miesiącach zimowych, jeżeli w tym czasie nie ma dużych mrozów i niskiej temperatury. Przenoszą one bardzo groźne choroby dla naszych zwierząt – kotów i psów oraz dla człowieka. Dlatego też bardzo ważnym jest wczesne wykrycie choroby i dobra diagnostyka, dzięki której może zostać podjęte szybkie leczenie.

Choroby przenoszone przez kleszcze np. borelioza i testy

borelioza testRozróżniamy wiele chorób odkleszczowych przenoszone są one głównie (u nas w Polsce), przez dwa rodzaje kleszczy są to – kleszcz pospolity oraz kleszcze łąkowy. Różne gatunki kleszcza przenoszą różne choroby, my zajmiemy się nimi ogólne. Na co może zachorować nasz pies czy kot? Może to być – babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, erlichioza, europejskie kleszczowe zapalenie mózgu, filarioza, hemoplazmoza-mykoplazmoza, choroba skokowa owiec, hepatozoonoza. Jak widać jest tego sporo. Poświęćmy trochę czasu wybranej boreliozie. Bardzo skuteczny borelioza test wykonywany jest przez większość laboratoriów zwierzęcych i ludzkich. Istnieje również test do kupienia w aptece i wykonania z krwi. Wykrywa on przeciwciała IgM przeciwko Borrelia (chodzi tutaj o wczesna fazę boreliozy, dlatego tez musi być wykonany zaraz po kąsaniu i wbiciu się kleszcze. Jeżeli chodzi o wykonanie takie testu dla naszego zwierzaka domowego, musimy skonsultować się niezwłocznie z lekarzem weterynarii i to on zadecyduje taki test powinien być wykonany.

Pamiętajmy, iż najważniejsze jest profilaktyka – czyli używanie chroniących przed kleszczami substancji w celu zabezpieczenia naszych zwierząt. Są one dostępne w postaci spot-onów, obroży działającej aż 8 miesięcy czy też tabletek.