Jakie powinny być zbiorniki na amoniak

 

Bezwodny amoniak, jak sama nazwa wskazuje, to amoniak trzymany oddzielnie od wody. W przypadku cząsteczek składających się z 1 atomu azotu na 3 atomy wodoru bezwodny amoniak stosuje się jako nawóz rolniczy w celu doładowania gleby azotem zubożonym przez rośliny uprawne.

Zbiorniki powinny być odpowiednio oznakowane

zbiornik na amoniakPierwiastek ten jest także stosowany jako środek pochłaniający wilgoć spowalniający wzrost pleśni w ziarnach o wysokiej wilgotności i wzbogacone w białko kiszonki kukurydzianej. Jednak jego właściwości chemiczne sprawiają, że jest to niebezpieczna substancja chemiczna do pracy, wymagająca odpowiednich zabezpieczeń do przechowywania, użytkowania i transportu. Należy przechowywać bezwodny amoniak pod ciśnieniem. Bezwodny amoniak wrze w temperaturze -33 stopni Celsjusza. Aby utrzymać płyn w temperaturach powyżej tego, należy go przechowywać i wstrzykiwać do gleby pod ciśnieniem. (Po wejściu do gleby ciekły amoniak zamienia się w gaz, uwalniając jego azot do gleby, ponieważ pochłania wilgoć z gleby). Pojemniki używane do przechowywania bezwodnego amoniaku powinny być zgodne z wytycznymi, ze wszystkimi częściami i powierzchniami w stanie wytrzymać ciśnienie co najmniej 250 funtów na cal kwadratowy (1724 kilopaskali). 28,3 litra ciekłego bezwodnego amoniaku odparowuje do 24 196,5 litra gazu. Zbiorniki do przechowywania w gospodarstwie i zbiornik na amoniak z aplikatorem powinny być napełnione maksymalnie w 85%, aby umożliwić odparowanie części amoniaku bez rozerwania zbiornika. Używać należy wyłącznie niekorozyjnych pojemników do przechowywania. Bezwodny amoniak powoduje korozję metali takich jak miedź i cynk oraz wszelkie stopy zawierające te metale.

Ponieważ cynk służy do cynkowania stali, pojemników i rur ze stali ocynkowanej nie można stosować z bezwodnym amoniakiem. Malować trzeba zbiorniki w jasnych, odblaskowych kolorach, takich jak biały lub srebrny. Będzie to odbijało ciepło, pomagając utrzymać chłodzenie zbiorników, a ciśnienie w nich niższe.