Jakie są zalety pompy ciepła?

Pompa ciepła to maszyna cieplna, która wymusza przepływ powietrza z obszaru gdzie jest niższa temperatura do obszaru gdzie jest ona wyższa. Zyskuje coraz więcej zwolenników i w wielu przypadkach zastępuje kotły grzewcze.

Zalety i rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła lublin pompy ciepła lublinwykorzystują energię odnawialną, czyli powietrze, grunt albo wodę. Dzięki temu dbamy o środowisko nie zanieczyszczając go. Poza tym paliwa kopalne takie jak gaz i olej nie są odnawialne i ich źródła w ciągu kilkudziesięciu lat się skończą. W porównaniu z ogrzewaniem domu w tradycyjny sposób czyli gazem lub olejem jest o wiele bardziej kosztowne niż gdy zamontujemy w swoim domu pompę ciepła. Dodatkowo nie wymaga ona konserwacji ani wizyt kominiarza, ponieważ nasz dom nie posiada komina a to dodatkowe oszczędności i większa powierzchnia użytkowa. Pompa ciepła to najbardziej niezawodna oraz najbezpieczniejsze urządzenie grzewcze. Jednak oprócz ogrzewania, pompa może również chłodzić dzięki zastosowaniu odpowiedniego rozwiązania. Dzięki temu zimą pompa działa jako efektywne urządzenie grzewcze a latem wystarczy system wypełnić wodą, aby powietrze było ochładzane. Wyróżnia się cztery rodzaje pomp, są to pompy powietrzne, gruntowe, powietrzne wylotowe oraz wodne. Już sama nazwa sugeruje jakie źródło służy do ogrzewania budynku. Dzięki temu mamy możliwość wyboru. Poza tym pompa może być zamontowana na zewnątrz jak i wewnątrz naszego budynku.

Jak widać pompy ciepła mają wiele zalet a koszty tej inwestycji zwrócą się już po kilkunastu latach od zakupu. Poza tym nie będziemy musieli się martwić kiedy zabraknie paliwa kopalnianego, ponieważ nasz dom będzie ogrzewany bez ich użycia. Dodatkowo możemy sporo zaoszczędzić w porównaniu z ogrzewaniem domu w tradycyjny sposób.