Komu potrzebna jest charakterystyka energetyczna lokalu?

Jakiś czas temu odziedziczyłam mieszkanie po moich dziadkach. Nie zamierzałam się przeprowadzać do tego mieszkania, bo było bardzo małe i na pewno byśmy się tam nie zmieścili z rodziną. Jednakże, obecnie rynek nieruchomości był bardzo niepewny, dlatego nie chcieliśmy sprzedawać tego mieszkania. Uznałam, że najlepiej będzie jak zdecyduje się je wynająć.

Potrzebowałam wykonać charakterystykę energetyczną

świadectwo charakterystyki energetycznejNigdy nie wynajmowałam żadnego lokalu, dlatego nie wiedziałam jak się do tego zabrać i jakich dokumentów będę potrzebowała. Najpierw więc udałam się do prawnika, który powiedział mi jakie dokumenty muszę skompletować, najlepiej jeszcze zanim wystawię ogłoszenie o wynajmie. Jedynym dokumentem, którego jeszcze nie miałam było świadectwo charakterystyki energetycznej. Od prawnika dowiedziałam się, że jest to dokument, który muszą posiadać osoby, które chcą wynajmować swój lokal lub budynek, a także osoby, które chcą sprzedać nieruchomość na mocy umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności do lokalu. W przypadku tych drugich osób możliwe jest urzędowe zwolnienie z uzyskania takiego dokumentu pod warunkiem, że nieruchomością przeznaczoną sprzedaż jest mieszkanie wolno stojące o powierzchni nie większej niż 50 metrów kwadratowych. Ja jednak, musiałam załatwić sobie takie świadectwo. Najlepiej jest skorzystać z firmy energetycznej.

Znalazłam jedna taką firmę i zatrudniłam elektryka, który tam pracował, żeby wykonał dla mnie odpowiednie pomiary elektryczne. Na szczęście mieli oni bardzo szybkie terminy, dlatego na wystawienie certyfikowane świadectwa nie musiałam zbyt długo czekać. Już kilka dni później otrzymałam dokument i teraz mogłam już wystawiać ogłoszenie o chęci wynajęcia lokalu mieszkalnego. Byłam zadowolona.