Kto powinien posiadać kasę fiskalną?

Kiedy sprzedajemy towary, które nabywają osoby nieprowadzące działalności gospodarczej to w takim przypadku musimy posiadać kasę fiskalną, aby prowadzić ewidencję sprzedaży. W większości firm kasa fiskalna jest konieczna, więc warto znać najważniejsze informacje o kasie fiskalnej, kiedy należy ją zainstalować, kto może skorzystać ze zwolnienia, czy jak skorzystać z ulgi na zakup kas rejestrujących.

Kasy fiskalne dla przedsiębiorców

kasa fiskalnaW momencie gdy zakładasz swoją firmę warto dowiedzieć się odpowiednio wcześniej czy będziesz potrzebował kasy fiskalnej. W niektórych sytuacjach można nie używać kasy fiskalnej do ewidencjonowania sprzedaży, ale zazwyczaj praktycznie w każdym przypadku należy zakupić kasę i rejestrować sprzedaż już od pierwszego zakupu produktu lub usługi. Kiedy możemy nie instalować kasy fiskalnej? Kasa fiskalna nie musi być zakupiona w momencie, gdy prowadzimy działalność, która jest zwolniona z ewidencjonowania, albo w momencie kiedy nie przekroczymy 20 tysięcy obrotu. Jednak praktycznie większość czynności jakie wykonujemy i produkty jakie sprzedajemy musi być bezwzględnie rejestrowana na kasie. Do takich działalność, gdzie koniecznie musimy posiadać kasę fiskalną, zalicza się między innymi: sprzedaż gazu, silników, sprzętu radiowego, wyrobów tytoniowych, alkoholowych, perfum oraz w momencie kiedy posiadamy warsztat samochodowy, świadczymy przewóz osób, doradzamy w sprawie podatków oraz przy wszystkich rodzajach usług fryzjerskich, kosmetycznych czy też kosmetologicznych.

W większości przypadków należy zarejestrować kasę i używać jej już przy pierwszej sprzedaży produktów czy też wykonywanych usług. Warto abyś sprawdził czy w twojej działalności również musisz posiadać odpowiednią kasę fiskalną czy może jesteś zwolniony z jej posiadania. Jednak jeśli chcesz prowadzić sprzedaż dobrze znanych produktów czy świadczyć często spotykane usługi, to zazwyczaj wszystkie podlegają posiadaniu kasy.