Pierwsze rozpalenie w kominku

 

Właśnie się przeprowadziliśmy do nowo wybudowanego domu. Wszystkie rzeczy przewiezione teraz musimy się jeszcze rozpakować i do końca urządzić. W nowym domu najbardziej cieszę się na kominek, który znajduje się w salonie. Wybraliśmy nowoczesny model narożny z ramką z granitu.

Drewno do kominka – jakie wybrać?

drewno kominkoweTak się cieszyłam, że zaraz po przeprowadzce rozpalimy sobie w kominku i całą rodziną usiądziemy w salonie. Zapomniałam tylko o jednej rzeczy – muszę przecież zamówić drewno kominkowe. Tak więc następnego dnia od razu zaczęłam szukać dostawcy drewna kominkowego – tylko jakie kupić? Do wyboru mamy drewno opałowe z drzew liściastych oraz iglastych. Przed wyborem konkretnego drewna postanowiłam zasięgnąć opinii innych, doświadczonych już w tym temacie osób. Jak się okazało każde drewno opałowe ma inną wartość opałową oraz inny zapach wydzielany podczas spalania. Dowiedziałam się również, że nie powinno palić się w kominku drewnem z drzew iglastych. Przede wszystkim do palenia w kominku polecane jest liściaste drewno twarde jak na przykład dąb, buk lub grab. Zwłaszcza grab, który pali się powoli i długo przez co daje dużo ciepła. Ciekawym pomysłem jest również spalanie drzew owocowych, które wydzielają miły aromat. Cena uzależniona jest od rodzaju wybranego drewna. Należy jeszcze pamiętać aby kupować drewno sezonowane, czyli pozostawione do wyschnięcia przez rok lub dwa. Jeżeli kupimy drewno świeżo ścięte sami musimy pozostawić je na jakiś czas do wyschnięcia. Drewno nie sezonowane ma dużą zawartość wody co przekłada się na małą wartość opałową.

Niedaleko mnie znalazłam firmę, która oferuje sezonowane drewno kominkowe. Zamówiłam 10m3 grabu pociętego na odpowiednie kawałki. Do składowania mamy przeznaczoną drewutnię. Już nie mogę się doczekać kiedy pierwszy raz napalę w kominku.