Pierwszowojenne mundury na zamówienie

 

Dostępność mundurów dla grup historycznych, rekonstruujących współczesne formacje wojskowe nie była wcale problemem, gdyż były one ogólnodostępne. Podobnie miała się sprawa z mundurami z okresu drugiej wojny światowej, których również nigdy nie brakowało, i bywały nierzadko bardzo tanie. Jednak koledzy odtwarzający pierwszą wojnę mieli o wiele gorzej w kwestii dostępności strojów.

Historyczne umundurowanie wojskowe na zamówienie

mundury historyczneNiektórzy koledzy woleli pozostawać przy umundurowaniu głównie inspirowanym, które z daleka mogło uchodzić za strój z epoki, choć po bliższych oględzinach można było zauważyć wyraźne różnice. Inni preferowali dokładne rekonstrukcje mundurów, nierzadko wydając ogromne pieniądze na tylko jeden komplet. Na szczęście, wielu kolegów coraz częściej zaczynało zajmować się szyciem takowych strojów, gdyż zapotrzebowanie było ciągle wysokie, a mundury historyczne często potrzebne były w bardzo dużej ilości, koniecznej do wyposażenia całej grupy rekonstruktorów. Profesjonalnie rekonstruowane umundurowanie było wizualnie bardziej imponujące niż ręcznie szyte zamienniki, często posiadając nawet najmniejsze szczegóły posiadane przez oryginał, takie jak numery seryjne czy nawet metki dawno nieistniejących producentów odzieży wojskowej.

Materiał stosowany do odtwarzania owych strojów był niemal taki sam jak ten zastosowany w oryginale, i w najlepiej odwzorowanych strojach trudno było szukać współczesnych materiałów, nawet jeśli mogłyby posłużyć do wzmocnienia trwałości i odporności całego munduru. Dbając o najmniejsze szczegóły, twórcy często nawiązywali współpracę z rzemieślnikami odlewającymi metale, dodając do strojów również guziki posiadające symbole danej formacji, czy metalowe elementy identyfikacyjne.