Pomiar prędkości rowerowej

Jazda na rowerze to dla wielu rowerzystów czysta przyjemność. Dla innych natomiast jest to sport, który traktują naprawdę poważnie. W jednym i drugim przypadku każdy rowerzysta na pewno chciałby móc dokonywać pomiarów aktualnych parametrów jazdy i prędkości swojego roweru. Wie o tym doskonale firma Garmin.

Czujniki kadencji i prędkości firmy Garmin

czujnik kadencji i prędkości garminGarmin, to firma, która od lat zajmuje się produkcją urządzeń wykorzystujących technologie GPS. Nie są to jednak zwykłe nawigacje samochodowe, a profesjonalne urządzenia dla turystyki, sportu i żeglugi. W dziedzinie rowerów Garmin tworzy wspaniałe urządzenia monitorujące parametry jazdy i parametrów roweru. Doskonałym przykładem jest profesjonalny czujnik kadencji i prędkości Garmin, który wykorzystuje technologie GPS. Liczniki rowerowe działają w oparciu o wiele technologii. Najczęściej stosowaną, prosta technologią jest pomiar obrotu koła o określonej średnicy w ciągu sekundy. Taki pomiar dokonuje się poprzez odczyt z czujnika umieszczonego na widelcu rowerowym, który jest wzbudzany przez magnes znajdujący się pomiędzy szprychami. Drugą, wykorzystywaną właśnie przez Garmina, jest technologia GPS, która monitoruje prędkość obiektu poprzez dane przesyłane z satelity. Okazuje się, że ta druga technologia jest już obecnie tak samo dokładna jak pierwsza, a do tego praktycznie niezawodna i nie wymagająca skomplikowanej instalacji. Dodatkowo w liczniku znajduje się także pomiar kadencji, który odczytuje czujnik zamontowany przy pedałach.

Rowerzysta, który korzysta z takiego urządzenia, wie dokładnie jaką ma prędkość i kadencje. Może na podstawie tych danych sprawdzić, czy pedałuje w tym momencie optymalnie, czy też powinien zwiększyć lub odpuścić nieco prędkość pedałowania. Można także w takim urządzeniu ustawić wybrany przedział kadencji, tak aby urządzenia samo sygnalizowało opuszczenie tego przedziału. To bardzo pomaga w treningach.