Prawidłowa utylizacja klejów

W naszych domach są takie rzeczy, które zawsze się przydają. Na przykład farby, kleje, rozpuszczalniki. Jednak co zrobić gdy klej używany przez nas uschnie, a farba stojąca w puszcze nie nadaje się już do użytku? Pozbycie się takich odpadów jest kłopotliwe, bo nie do końca wiemy co możemy z nimi zrobić.

Jak utylizować stary klej?

utylizacja klejówGdy w domu coś się zepsuje lub robimy remont kupujemy niezbędne produkty. Większość z nich po remoncie lub renowacji odkładamy na półkę z napisem przyda się. Jednak często dzieje się tak, że produkty te stoją latami w szafkach i nigdy nie są już użyte. Przez złe lub niewłaściwe przechowywanie tracą swoje właściwości lub zasychają. Takie produkty nie powinny trafić do zwykłego kubła na śmieci. Powinniśmy wyrzucić je w specjalnie przeznaczonych do tego punktach. Prawidłowa utylizacja klejów i farb pomaga chronić środowisko naturalne czyli zwierzęta i rośliny przed substancjami chemicznymi które mogą im zaszkodzić. Stare kleje należą do odpadów z grupy szczególnie niebezpiecznych odpadów chemicznych. Mogą one wykazywać właściwości palne, toksyczne, żrące oraz trujące. Dlatego też utylizacja starych klejów powinna odbywać się za pośrednictwem firmy specjalizującej się w unieszkodliwianiu takich produktów. Prawidłowe usuwanie przeterminowanych i niezdatnych do ponownego użycia produktów chemicznych pozwala na ochronę środowiska. Każda osoba posiadająca farby czy kleje niezdatne do użytku powinna zaczerpnąć informacji gdzie dane odpady można utylizować. Informacje takie dostępne są chociażby w internecie.

Świadoma utylizacja materiałów niebezpiecznych z naszych gospodarstw domowych zapewni nam odpowiednią ochronę przed toksycznymi substancjami. Należy również pamiętać, że wyrzucanie tego typu produktów do zwykłych odpadów zmieszanych jest łamaniem prawa i wiążą się z tym konsekwencje prawne w formie kar pieniężnych.