Prawidłowe montowanie znaków drogowych

 

Odpowiednie umiejscowienie znaków drogowych jest bardzo ważne. Tak samo jak ich wielkość i materiał, z którego są wykonane. Przede wszystkim zapewniają nam one bezpieczeństwo na drodze i odpowiednio kierują ruchem. Dokładnie ich znaczenie poznajemy podczas pierwszych lekcji kursu na prawo jazdy.

Jak odpowiednio montować znaki?

montaż znakówFirmy, które zajmują się montażem znaków, nie tylko muszą znać się na przepisach, ale również posiadać odpowiedni sprzęt, dzięki któremu będą mogły prawidłowo i stabilnie umieszczać je na poboczach. Zazwyczaj znajdują się one po prawej stronie jezdni, wyjątkiem są drogi jednokierunkowe. Wśród znaków wyróżniamy poziome i pionowe. Jednak możemy podzielić jeszcze na: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, świetlne, informacyjne czy też informujące o kierunku i miejscowości do której wjeżdżamy. Wykonywane są głównie z ocynkowanej blachy aluminiowej i specjalnej samoprzylepnej folii, która oczywiście odporna jest na warunki atmosferyczne. Montaż znaków jest czasochłonnym i odpowiedzialnym zajęciem. W zależności od drogi muszą one znajdować się w odpowiedniej odległości od skrzyżowania, czy zakrętu. Czasami do ich instalacji wykorzystuje się wiertnicę, dzięki której można wwiercić się na odpowiednią głębokość, tak by znak stał stabilnie i nie przewrócił się przy dużym wietrze. Najmniejszym elementem, o którym muszą pamiętać firmy zajmujące się montażem znaków jest tzw. kapturek. Zakłada się go na słupek, na którym umieszczony jest znak i dzięki niemu woda nie dostaje się do środka, a rura nie ulega rdzewieniu.

Montaż znaków jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Musimy zrobić to w prawidłowy sposób, ponieważ każdy najmniejszy błąd może doprowadzić do wypadku. Z kolei kierowcy powinni się do nich stosować, tak by nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji i niepotrzebnych sporów.