Ratunek pod ręką – koncentratory tlenu

Sytuacja epidemiologiczna na świecie sprawiła, że problemy z oddychaniem są bardzo częstym powikłaniem zachorowania na COVID-19. Chorzy mają problemy z płucami oraz prawidłowym oddechem, wymagają dodatkowego wspomagania. Niewydolność oddechowa to bardzo duży problem i bardzo poważny objaw.

Używanie koncentratorów tlenów

koncentratory tlenuZ tego powodu wszelkie aparaty wspomagające wydają się oczywistym wyborem. Do tej pory koncentratory tlenu były potrzebne osobom chorującym na płuca lub na serce, jeśli występowały u nich trudności oddechowe. Kiedy jednak pojawiła się nowa odmiana koronawirusa, okazało się, że wiele osób potrzebuje pomocy, a w warunkach domowych może je zapewnić specjalna aparatura. Koncentratory to medyczne urządzenia, za pomocą których potrzebującemu dostarcza się tlen, a ich działanie opiera się na prostym pobieraniu powietrza z otoczenia, aby dokonać absorbcji azotu. Następnie aparaty chorym dostarczają dziewięćdziesięcioprocentowe stężenie tlenu, który jest przefiltrowany i oczyszczony. Niezwykle istotne jest to, że maszyny te mogą pracować przez całą dobę na okrągło, nie pozbawiając osób chorujących wsparcia. Zwykle w ciągu minuty objętość tlenu może wynosić pomiędzy pół litra do pięciu litrów. Aparaty te wykorzystywane są nie tylko w szpitalach, ale również można z nich korzystać w okolicznościach domowych, jeśli występują w wersjach przenośnych i odpowiednich do pozaszpitalnych warunków.

Oczywiście w domu również można korzystać z wersji stacjonarnych, warto jednak pamiętać, że wymagają one miejsca. Z drugiej zaś strony ich bezsprzeczną zaletą jest to, że są o wiele bardziej efektywne, a więc skuteczniejsze, gdy niewydolność oddechowa jest w zaawansowanym stadium. Aparaty mobilne sprawdzą się jednak także poza domem, więc można je potraktować jako wsparcie dodatkowe, uzupełniające i awaryjne.