System wczesnej detekcji dymu, czyli sprawdzony SSP

Sygnalizowanie pożaru odbywa się głównie dzięki wcześniejszej detekcji dymu. W wielu instytucjach widoczne są na sufitach czujniki różnej wielkości, które przypominają małe kratki wentylacyjne. Są to głównie czujniki dymu montowane w łazienkach i innych pomieszczeniach, w których może dochodzić do pożarów.

W jakich pomieszczeniach stosuje się systemy detekcji SSP?

sprawdzony SSPTaki detektor w sposób ciągły pobiera powietrze do analizy. Powietrze pobierane jest ze strefy nadzorowanej. Detektor może z łatwością sprawdzić, czy w powietrzu znajduje się dym. Wcześniejsze ostrzeżenie o zagrożeniu pożarowym daje naprawdę sporo czasu na podjęcie innych kroków. Przede wszystkim można poinformować o zagrożeniu za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych i nie tylko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są strefy, w których wykrycie dymu może być znacznie trudniejsze. Nowoczesne detektory radzą sobie z tym znakomicie. Takie miejsca to głównie pomieszczenia, w których sufit znajduje się wysoko. Ponadto trudno wykryć dym w pomieszczeniach, gdzie przepływ powietrza jest naprawdę duży. Wykrycie jest też utrudnione w wyjątkowo rozległych pomieszczeniach. Trudne jest też rozpoznawanie zagrożenia w pomieszczeniach sterylnych, magazynach, atriach, serwerowniach, hangarach lotniczych i innych. Tego typu sprawdzony SSP jak detektor może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują zmienne warunki środowiskowe. Chodzi o miejsca, w których poziom zanieczyszczeń jest duży, a do tego występują ekstremalne temperatury. Takie miejsca to przede wszystkim kopalnie, tunele metra, chłodnie, papiernie, hale i zakłady produkcji.

Detektor można umieścić w miejscu, w którym jest utrudniony dostęp do serwisu. Są to obszary o ograniczonym dostępie. Jest to możliwe, dzięki zdalnemu programowaniu i naprawianiu urządzeń do detekcji dymu.