Uchwyt na butelki rowerowe

Uchwyty na bidony to jedno z tych akcesoriów rowerowych, które bywają dość pomijane przez rowerzystów, mimo iż są obecne niemal na każdym rowerze górskim. W tych modelach które nie posiadają takiego akcesorium, rowerzyści bardzo szybko montują warianty uchwytów mocowane do ramy za pomocą zacisków.

Uchwyt na rowerowe bidony

uchwyt na bidon pod siodełkoNajczęściej zdarza się iż uchwyty na bidony umieszczone są na dolnej rurze ramy, co niekoniecznie jest bardzo wygodne podczas jazdy. Wielu producentów akcesoriów rowerowych oferuje więc uchwyt na bidon pod siodełko, montowany niemal w ten sam sposób co najbardziej klasyczne torby, zakładane na ramy rowerowe. Bidony mocowane do ramy niemal zawsze wykonywane są z tworzyw sztucznych, mogą utrzymać butelkę o pojemności około jednego litra, i zapobiegają jej wypadnięciu nawet w trakcie bardzo szybkiej jazdy w terenie. Są zdecydowanie wygodne, i przydatne podczas każdej trasy, zwłaszcza w górach czy na offroadzie, dlatego posiadacze rowerów górskich niemal zawsze wyposażają się w takie uchwyty, jeśli ich rower nie posiada takiego akcesorium fabrycznie. Bardzo wiele różnych rodzajów uchwytów można dostać w niemal każdym profesjonalnym sklepie rowerowym. Najpopularniejsze są oczywiście bidony mocowane na zaciski, które trzymają pewnie bidon w miejscu, ale nie mogą spowodować zarysowania lakieru ramy czy jej uszkodzenia.

Mniej rozpowszechnione są uchwyty na bidony mocowane na rzepy, aczkolwiek i takie są w użyciu, zwłaszcza na krótkich rajdach ulicznych. Najrzadziej spotykane są obecnie te uchwyty, które muszą być na stałe przymocowane do ramy. Wymagają one bowiem wywiercenia dziur na śruby mocujące i trwałego zamontowania uchwytu, co może przysparzać problemów osobom które nigdy nie wykonywały takich modyfikacji w rowerze.