Wędzenie – modny sposób na zdrowe jedzenie

 

W dobie szeroko przetworzonej żywności, która zalewa dzisiejszy rynek spożywczy, coraz większym zainteresowaniem cieszą się naturalne metody produkowania jedzenia. Coraz więcej z nas stawia na warzywa i owoce z własnego ogródka, domowe pieczywo, własnoręcznie robione przetwory, a także własne wędliny i kiełbasy.

Postaw wędzarnię we własnym ogrodzie

wędzarnie elektryczneZdrowa żywność zyskuje od kilku lat na popularności. Obecnie każdy choć trochę świadomy konsument stawia na produkty zdrowe i wiadomego pochodzenia. Daje to choć minimum pewności tego, co ma się na talerzu. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także produkcja żywności w warunkach domowych, na własny użytek. Takie podejście daje nam pewność tego co jemy, oraz możliwość uniknięcia wszystkich sztucznych dodatków i polepszaczy smaków, które na ogromną skalę dodawane są niemal do wszystkiego. Jednym z ciekawych sposobów na uzyskanie zdrowej żywności na naszym stole jest własna wędzarnia. Możliwość poczęstowania gości samodzielnie uwędzonymi wędlinami, kiełbasami, serami czy rybami, to wspaniała atrakcja. Ogrodowe wędzarnie dostępne są w kilku odsłonach. Wędzarnie elektryczne doskonałe są na początek przygody z wędzeniem. Zaopatrzone są w grzałkę elektryczną i termostat. Dzięki temu wędzarnie elektryczne dają możliwość wygodnego utrzymania stałej temperatury, co zdecydowanie ułatwia obsługę urządzenia. Popularne są także wędzarnie murowane. Wykonane są z cegły, betonu lub kamienia. Budując taka wędzarnię samodzielnie możemy wykorzystać materiały z odzysku, co zdecydowanie zmniejsza koszty. Pamiętajmy jednak, że tego typu wędzarnie są ciężkie i wymagają wylania fundamentu. Dostępne mamy także wędzarnie metalowe oraz drewniane, przy czym te drugie, ze względu na elegancki wygląd stanowią ozdobę ogródka, dlatego są najbardziej pożądane.

Wędzenie własnych produktów to wspaniała przygoda, bogata w nowe doświadczenia. Stawiając wędzarnię pamiętajmy jednak o solidnym przygotowaniu podłoża. Teren pod wędzarnię powinien być dobrze wyrównany i utwardzony. W przypadku lekkich modeli blaszanych czy drewnianych, wystarczy na podłoże wysypać żwir. Jeśli chodzi modele murowane, konieczne będzie solidniejsze podłoże i zastosowanie betonowego fundamentu.