Wykorzystanie systemów pneumatycznych

Pneumatyka to dział zajmujący się rozwojem oraz tworzeniem układów, systemów opierających swoje działanie na sprężonym powietrzu. Zasila ono poszczególne jego elementy powodując ich działanie. Systemy pneumatyczne możemy znaleźć praktycznie w każdej firmie produkcyjnej.

Przewody pneumatyczne najważniejszym elementem systemów pneumatycznych

przewody pneumatyczneJako przykład posłuży nam tłocznia elementów stalowych. Stosuje się tam sprężarki o dużej mocy, które potrafią wygenerować tysiące litrów sprężonego powietrza w ciągu kilku minut. Powietrze to dociera poprzez przewody pneumatyczne do wszystkich maszyn znajdujących się w zakładzie. Poszczególne przewody łączone są poprzez szybkozłączki pneumatyczne różnych rozmiarów, w zależności od tego jaka średnica przewodu jest zastosowana. Każda maszyna potrzebuje określonej ilości powietrza. Niektóre muszą być cały czas zasilane natomiast inne wymagają tylko cyklicznego podawania powietrza. Odpowiadają za to elektrozawory pneumatyczne czyli sterowniki przepływu sprężonego powietrza. Działają one na zasadzie dwóch biegunów. W zależności od zapotrzebowania otwierają lub zamykają przepływ. Są z nimi sprzężone na przykład siłowniki pneumatyczne, które wykorzystują właśnie cykliczne podawanie powietrza żeby prawidłowo działać. Takie siłowniki mają zastosowanie na przykład w odwijakach materiału. Są to urządzenia, które w zależności od zapotrzebowania odwijają materiał ze zwoju stalowego. Dzięki zastosowaniu siłowników połączonych z elektrozaworami i systemem hamulców pneumatycznych odwijają się tylko w ściśle określonych momentach.

To samo dotyczy prostowarek materiału. Zastosowane są w nich rolki podające, które łączą się z prasą. W zależności od tego w jakim aktualnie położeniu znajduje się prasa elektrozawór otwiera bądź zamyka przepływ powietrza powodując ruch lub zatrzymanie rolki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.simotti.pl