Zdrowy sok z jabłek

Poza odpowiednią ilością składników odżywczych, witamin i minerałów, w zdrowej diecie nie może zabraknąć wody. Dorosły człowiek powinien jej wypijać dziennie około tysiąc pięćset – dwa tysiące mililitrów i można to robić pod różnymi postaciami.

Czy soki mogą zastąpić wodę?

sok z jabłek i marchwiNasze ciało w ponad siedemdziesięciu procentach składa się z wody, która musi być stale dostarczana. W związku z tym najlepiej pić wodę źródlaną lub mineralną, które szybko i skuteczne nawadniają organizm. Jednak można także sięgać po inne produkty, które mogą być alternatywą dla wody. Może to być na przykład sok z jabłek i marchwi, z pomarańczy lub samych jabłek. Takie napoje nie tylko dostarczają niezbędnej wody, ale przede wszystkim witamin i minerałów. Marchew zawiera silne przeciwutleniacze i mnóstwo witaminy A i B, natomiast w jabłkach jest potas czy witamina C. Owoce powinno się spożywać na surowo, gdyż w trakcie obróbki termicznej większość cennych składników bezpowrotnie ginie, dlatego też najlepiej jest przyjmować w całości lub robić z nich sok. Połączenie w soku warzyw i owoców jest najlepszym rozwiązaniem na utrzymanie różnicowanej diety, ponieważ oba rodzaje produktów zawierają inny rodzaj witamin i minerałów. Soki możemy kupować w sklepach, ale trzeba wtedy uważnie sprawdzać ich składy, ponieważ wielu producentów dodaje do nich wodę i cukier. Znacznie bezpieczniej jest samodzielnie przygotować taki sok, bo mamy wtedy pewność co do jego składu. Wystarczy posiadać sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową.

Przygotowanie domowego soku z owoców i warzyw lub samych owoców, zajmuje kilka chwil. Po przygotowaniu należy go przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce w lodówce i spożyć w ciągu dwudziestu czterech godzin od przygotowania, gdyż nie ma konserwantów.